Меліорація
Зрошення
Осушення
Під меліорацією розуміється система господарських та технічних заходів, направлених на покращення несприятливих природних умов для господарського освоєння земель та збільшення врожайності сільськогосподарських культур шляхом регулювання водного режиму ґрунтів.
В Харківській області застосовується два види меліорації: зрошувальна, яка направлена на поліпшення природних умов в посушливих районах шляхом подачі води на сільськогосподарські землі за допомогою взаємно-зв'язаних гідротехнічних споруд та пристроїв, які являють собою зрошувальну систему. Другий вид меліорації - осушувальна, яка направлена на відведення з територій ґрунтових і поверхневих вод та застосовується в районах надлишкового зволоження.
На території Харківської області облікова площа меліорованих земель станом на 01.01.2023 року складає 94,2 тис. га, з них зрошувані землі – 82,4 тис. га (держсистеми – 66,5тис. га, об'єкти внутрішньогосподарського використання – 15,9 тис. га), осушувані землі – 11,8 тис. га (держсистеми – 7569 га, об'єкти внутрішньогосподарського використання – 4223 га).
Осушення
Осушення угідь на переважній частині площ виконується відкритими каналами. На окремих ділянках Богодухівського,та Куп'янського районів побудований дренаж з відкритої осушувальної мережі і закритих дрен. На внутрішньогосподарській системі Чугуївського району передбачена примусова відкачка дренажних вод з осушувальної мережі.
Зрошення
Всього в області нараховується 89 джерел зрошення. Джерелами зрошення являються 8 річок (Сіверський Донець, Оскіл, Харків, Мжа, Уди, Лопань, Берестова, Вовча), водосховища (Печенізьке, Оскільське, Рогозянське, Орільське, Муромське, Трав’янське, Великобурлуцьке, Морозівське, Воскресенівське, Олександрівське, Чистоводівське, Бідилівське, Гусинське, Берекське), канал Дніпро-Донбас, озеро Лиман, а також ставки місцевого стоку. Головними джерелами зрошення в області є р. Сіверський Донець та канал Дніпро-Донбас.