Регіональний офіс водних ресурсів  у Харківській області

Державне агентство водних ресурсів України

 (057) 701-01-83

vodgosp-kharkiv@ukr.net

khar.vodres@gmail.com

Моніторинг поверхневих вод та грунтів

   Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів є структурним підрозділом Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській  області, яка проводить лабораторні дослідження  кількісних і якісних характеристик поверхневих, підземних, зворотних (стічних) вод.

РОВР у Харківській області забезпечує виконання Програми державного моніторингу вод (у частині діагностичного та операційного моніторингу поверхневих вод), затвердженої наказом Міндовкілля від 09.01.2024 № 37.

На підставі даних державного моніторингу масивів поверхневих вод, визначаються екологічний та хімічний стан масивів поверхневих вод, екологічний потенціал штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод.
Стратегічною екологічною ціллю є досягнення або підтримання «доброго» стану масивами поверхневих вод.
Результати досліджень державного моніторингу можливо переглянути у системі «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України» http://monitoring.davr.gov.ua/.

Лабораторна служба Харківського регіонального управління надає послуги по виконанню гідрохімічних вимірювань поверхневих, підземних, зворотних (у т.ч. стічних) вод по 36 показникам. Лабораторія атестована на право проведення вимірювань (свідоцтво про атестацію № LB-07 чинно до 23.12.2025р.)

 

У грудні 2023 року лабораторія моніторингу вод та ґрунтів РОВР у Харківській області була атестована на визначення токсичності вод, ґрунтів та донних відкладів методом біотестування (Свідоцтво про визнання технічної компетенції № LB-07 від 23.12.2022). 
Були впроваджені нові напрямки діяльності лабораторії: використання методу біотестування в системі оцінки, контролю і нормування якості зворотних, поверхневих, питних вод, донних відкладів та ґрунтів; здійснення екотоксикологічного моніторингу поверхневих водних об’єктів; визначення рівнів токсичності зворотних вод підприємств різних галузей економіки, також і при розробці ГДС. Проводяться роботи з оцінювання біотичної складової водних екосистем. 
Розробляється програма по визначенню референційних умов по водних об’єктах Харківської області.

 

Токсичність води – це інтегральний показник, який допомагає визначити якість води та її придатність до господарського використання. Токсичність доцільно визначати при аварійних або навмисних скидах небезпечних речовин у водні об’єкти, у випадках масової загибелі риби або інших гідробіонтів, а також періодично, з метою контролю випусків зворотних вод підприємствами. 
При розробленні нормативів гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у водні об’єкти із зворотними водами, разом з іншими показниками потрібно визначати рівень токсичності води (на основі біотестування).